חזרה את הסיור כדאי לפתוח בחפירות החדשות בתל חברון. בשנים האחרונות עשתה כאן רשות העתיקות עבודה יוצאת מן הכלל, וחשפה את העיר הקדומה - קדומה הרבה יותר ממה שחשבנו: החומות הקדומות הן מתקופת הברונזה הקדומה (לפני כ 4500 שנה). החומות
המרשימות הגנו על העיר אשר נמצאה בראש התל. סמוך אליה נתגלו
החומות ה"חדשות" - "רק" מלפני כ 3800 שנה: תקופה זו -המכונה
תקופת הברונזה התיכונה - היא תקופת האבות.
   פנימה, בתוך העיר רואים כבר בית מהתקופה הישראלית
  הקדומה -מלפני כ - 3000 שנה. זהו בית "ארבעה מרחבים",
 ובו נשמרו עמודים העומדים במקומם מאז ימי דוד המלך. וכן
נחשפו ממגורה לאכסון תבואה, ולידה גת לדריכת יין מהתקופה הביזנטית.
בראש תל חברון ישנו אתר מעניין המכונה "קבר ישי": זהו אתר תצפית יפה נוף בתוך מבצר צלבני קדום, ומסביבו עצי זית עתיקים. כדאי לעלות לכאן לתצפית על העיר והעמק. המקום שמור על ידי יחידה צבאית קטנה, השוכנת בין העצים בדיוק במקום בו היתה מצודת העיר בימי קדם. ההיסטוריה חוזרת או בעצם נמשכת...). ליד האתר יש שכונת קרואנים קטנה - אדמות ישי. 7 משפחות גרות כאן, ומצפים לבניתם של בתי קבע. מהתל אפשר לרדת בשתי דרכים: בכביש לכיוון בית הדסה, ובשביל לכיוון המעיין העתיק וחומות הענקיים. מומלץ לרדת בשביל, ולעבור בחומות הענקים המרשימות מתקופת האבות. בתחתית ההר נגיע סמוך לבית הדסה ונתבונן במבנה מעניין ומרשים. היה בו בית חולים יהודי לפני למעלה ממאה שנה, שהופעל על ידי אירגון "הדסה", ובו חודש הישוב היהודי בדור האחרון. כיום פועל בו מוזיאון לתולדות הקהילה היהודית. המוזיאון קטן, אבל מעניין: בעיקר חדר ההנצחה להרוגי פרעות תרפ"ט (1929). החדר מעוצב בצורה מרשימה, וזהו ביקור חובה לכל המתעניין בהיסטוריה של הישוב היהודי בארץ בדורות האחרונים.

ליד בית הדסה נבנה בית חדש ונאה - "בית השישה". בכניסה ישנה חצר משחקים לילדים המעוצבת בצורה מיוחדת. יש בה מתקני משחקים, ריצוף רך ומיוחד, ואפילו מעיין מלאכותי שנובע מתוך הסלע. משפחות עם ילדים ימצאו כאן נקודת מנוחה ומשחק (וגם מזנון ושירותים). בלילה המקום מואר בתאורה צבעונית. שווה!
מרחק של דקה הליכה מבית הדסה ניצב בניין גורד שחקים, זהו בניין ישיבת "שבי חברון" שבבית רומנו. בבניין זה סיים הרב מדיני את כתיבת האנציקלופדיה התלמודית "שדי חמד" הבניין עובר שיפוצים לאחרונה וכן נתגלתה בו קומה נוספת שהיתה קבורה באדמה.

כמה דקות הליכה מבית הדסה/רומנו נמצא הרובע היהודי העתיק. הרובע נבנה כבר לפני 500 שנה, ועבר מאז הרבה גלגולים. בפרעות תרפ"ט הוא חרב, ובית הכנסת אברהם אבינו, שהיה בתוכו, נהרס.
בשנים האחרונות בית הכנסת שוקם והרובע היהודי נבנה מחדש - בבנייה ששימרה את הסיגנון העתיק, וכיום שוב גרות בו משפחות יהודיות. דרך אגב,


למי שמפחד (הסקופים של התקשורת השפיעו), אז המקום מאובטח ובטוח יותר ממרכז הארץ.
במרכז שכונת אברהם אבינו נמצא בית כנסת אשר שוחזר בצורה מדויקת, וכיום זהו מבנה יפהפה שאפשר לבקר בו, כדאי לבקש מדריך מקומי שיודע את כל הסיפורים: הוא גם יפתח עבורכם את ארון הקודש, ויראה לכם את ספרי התורה העתיקים והמיוחדים, בני מאות שנים. על ספרים אלה יש הרבה אגדות, ועובדה היסטורית אחת ודאית: בפרעות תרפ"ט היהודים החביאו את הספרים לבל יפלו בידי הפורעים, וכשהם יצאו מהעיר - לקחו אותם אתם. לאחר שבית הכנסת נבנה מחדש - הם החזירו את הספרים למקומם, בארון הקודש העתיק.
בביקור כאן, עם נופך אמיתי של מסורת אותנטית בת מאות שנים, אפשר לשמוע בדמיון את השירים והמנגינות הספרדיות בבית הכנסת הציורי.

עוד כמה דקות - ואנחנו במערת המכפלה. בדרך עוברים בשוק מסורתי, וחוזרים אחורה בזמן כמה מאות או אלפי שנים. יש כאן בעלי מלאכה מסורתיים, שלא ראיתם כמותם הרבה זמן, אם בכלל, ורק שמעתם עליהם "סיפורי סבתא". חרש עץ עדיין עושה ידיות של כלים חקלאיים ומחרשות, חרש ברזל מייצר מוצרי ברזל שאותם הוא מתיך בכבשן, ויש גם מעבד עורות, טוחן קמח, טווה צמר, ועוד ועוד - כמו בתנ"ך. אפשר לקנות כאן מציאות אותנטיות, תבלינים, כלי נחושת ועץ, ועוד.

ליד מערת המכפלה כדאי להכנס קודם למרכז המבקרים. יש כאן הכל - מסעדה ושירותים, תחנת מידע וחומר הדרכה, וגם חנות מזכרות יפה. אפשר לקבל כאן מפות וחומר הדרכה, לסעוד ולנוח. מפעילי המקום ישמחו להסביר על מערת המכפלה ועל האיזור בכלל.

הכניסה למערת המכפלה היא חוויה בפני עצמה. גם כאן, כדאי מאוד להיעזר במדריך מקומי (אפשר להזמין מראש, בטל' 1800400456).
אנחנו נזכרים בסיפורי אברהם אבינו, האבות והאמהות, וזה הזמן להיזכר ולהזכיר קצת לילדים. המבנה שמעל מערת המכפלה הוא בן 2000 שנה - המבנה היחיד בעולם שעומד שלם כל כך הרבה זמן, וממשיך לפעול כמו בעבר! (יש לנו במה להתגאות!) הבנייה מרשימה ומפתיעה. לפי המסורת העתיקה זהו פתח גן עדן, ונמצאים פה, חוץ מאברהם ושרה, יעקב ולאה, יצחק ורבקה, גם אדם וחוה. פה ניתן לשמוע גם על הכניסה המסורתית למעמקי המערה.


אנו יוצאים, נושמים אוויר הרים, ומסכמים יום מלא חוויות, מעניין ומרתק. עיר מגוונת, פתוחה לתיירים ולמבקרים, וכוללת הכל: היסטוריה, נוף, אותנטיות, מסורת, אנשים... וגם, אחרי הכל, זהו מקום בחדשות ומי לא מתעניין מה באמת קורה?!
(מתוך "חברון הנשמה של העם היהודי")


..דברים שרואים מכאן לא רואים משם