מערת המכפלה

בליבה של חברון שוכנת מערת המכפלה שנקנתה ע"י אברהם אבינו מעפרון החיתי לפני כ- 3700 שנה, ולמעשה זו האחיזה הראשונה של יהודי בארץ ישראל.  
  ריח ניחוח של גן עדן שבקע ממערת המכפלה, הביא את אברהם אבינו להחלטה שזה המקום לקבור בו את שרה אישתו.  
 במערת המכפלה קבורים 4 זוגות: אדם וחוה, אברהם ושרה, יצחק ורבקה ויעקב ולאה. מערת המכפלה על שום כפילות הזוגות הקבורים בה ומפני כפל המערות.  
 מערת המכפלה נתגלתה לאדם הראשון כשראה אור אחד יוצא מגן עדן שממנו גורש, ורצה להקבר שם. מקור אחר מספר שבשעה שבא אדם הראשון לקבור את אשתו חוה הריח מריחות גן עדן. 
 מספר רמזים בתנ"ך מעידים שאף משה רבינו הועתק למערת המכפלה לאחר מותו.  
 גם ראשו של עשו קבור במערת המכפלה…..  
 לפי ספר הזוהר, מערת המכפלה היא מעבר לנשמות הצדיקים מהעולם הזה לעולם הבא שעוברים דרך פיתחו של גן עדן
 כלב בן יפונה בא לחברון להתפלל ולבטל את עצת המרגלים… , דוד מלך בחברון….  
 הבניין שמעל מערת המכפלה הוא אחד המונומנטים הנאים ביותר מתקופת בית שני שנשתמר בשלמותו ובמלו הדרו. מכיוון שהסגנון דומה לשער בניניו של הורדוס סוברים שגם בניין זה נבנה על ידי הורדוס, אך יש שסוברים שבימיו של הורדוס הבניין כבר עמד על קנו. 
 הבנין עומד כמעט שלם ופעיל 2000 שנה, נבנה ע"י יהודים, למען תפילת יהודים, 600 שנה לפני הופעת האיסלם. לאחר חורבן בית שני- כיבוש ע"י הביזנטים (נוצרים), הערבים (מוסלמים), הצלבנים (נוצרים), הממלוכים (מוסלמים) אשר אוסרים על יהודים להתפלל במערה, ומגבילים אותם למדרגה השביעית, עד שנת 1267. בכל אותה תקופה כולל היום לא הורשו יהודים להקים בית כנסת במקום. 
 בכל הדורות עלו יהודים (וביניהם גדולי דור) מכל קצוות תבל לפעמים תחת יסורים על מנת להשתטח על קברי אבות. 
 במאה ה 7 (638, תקופת הביזנטים) היתה רעידת אדמה בארץ שהחריבה ערים שלמות ואף הזיזה מספר אבנים ממקומם בצידה הדרומי של המערה. 
 ב 1967 שוחררה חברון בידי צה"ל , תושבי העיר נכנעו ללא קרב, יתכן בשל החשש מנקמת היהודים על פרעות העבר. 

 המבנה מעל מערת המכפלה הוא דגם מושלם וקטן של הר הבית מידותיו: כ35x60 מ', גובה החומה הדרומית כ20מ' ועובי קירות החומה מתקרב ל 3 מטר. בחומה הצפונית מזרחית נמצאת אבן שארכה כ7.5מ' ומשקלה כ40 טון.
 למרות פארו של הבניין שמעל מערת המכפלה, ערכה של המערה עולה לעין שעיור על ערכו הארכיאולוגי של הבניין.  
 הידיעות הממשיות על המערה עצמה הן מועטות ביותר. ידוע שיש שני אפריונים מקבילים אחד לשני באולם יצחק אשר שניהם מתחברים למערה תת קרקעית אחת ובתוכה מערה נוספת וכניראה שיש גם מערה שלישית.
 בדור האחרון הועלה מעט מסך המיסתורין ונתגלו מספר עובדות על המכלול התת קרקעי. משה דיין שילשל את מיכל ארבל שהיתה ילדה דקת-גו דרך "פתח הנרות" בקצהו של אולם יצחק, פתח שרוחבו 28 סמ'. הילדה גילתה חדר תת קרקעי ובו שלוש מצבות. אל החדר מוליך מסדרון צר שאורכו כ-16 מ' ומוביל ליציאה אחרת שנחסמה.
 לפני מספר שנים, בחודש אלול, בשיאן של תפילת סליחות, הצליחו מדריכי "מדרשת חברון" להערים על אנשי הוואקף המוסלמי ששמרו על המקום. אך יצאו למספר דקות בגלל הרעש שעוררו המתפללים היהודים עם השופרות, וקבוצת המדריכים ובניהם נועם ארנון, השתלשלו פנימה. הם חשפו מערה כפולה, שממנה נושבת רוח פרצים ואשר זהה למערות הקבורה מתקופת האבות, המצויה מתחת ל"ציון קבר אברהם אבינו". המערות מלאות כיום בעפר כמעט עד מלא גבהן, השרידים מתקופת האבות טמונים עמוק, אך על גבי מילוי העפר נתגלו שברי עצמות וחלקי כלי חרס שונים מתקופת מלכי יהודה (לפני כ- 2900 שנה). לכהנים אסורה הכניסה למערה, שכן במשך השנים נקברו בה עשרות יהודים.

 לסיכום: ניתן לומר שככל שרחב היקף הידיעות שבידינו על מערת המכפלה, כך נעלמת היא ועוטה סוד. לתוך תוכה של המערה בה נחים האבות והאמהות, לא נכנס, כניראה, אדם מעולם ולפיכך עדיין רב בה המכוסה והעלום על הגלוי והידוע.
מיכל ארבל - הסיפור